Parestezje czyli mrowienie w palcach

Mrowienie w palcach jest jednym z tych objawów, które często lekceważymy i w efekcie ignorujemy, uznając je za zbyt błahe, by zasięgnąć porady lekarskiej. Niestety powtarzające się mrowienie, określane również mianem parestezji, może być objawem wielu poważnych chorób.

Czasami mrowienie w palcach u rąk pojawia się znikąd, wskutek naciągnięcia mięśni lub nawet lekkiego bodźca dotykowego. Brak wyraźnej przyczyny i szybkie zniknięcie problemu są charakterystyczne dla parestezji. Nie należy mylić objawu chorobowego z drętwieniem mięśni wskutek zbyt długiego pozostawania w jednej pozycji – częste mrowienie palców jest niepokojące dopiero wtedy, gdy nie potrafimy znaleźć żadnego wyraźnego powodu, dla którego mogłoby ono wystąpić.

Pokaźna ilość schorzeń, dających objawy parestezji jest naprawdę wiele, przez co postawienie trafnej diagnozy jest długotrwałe i często wymaga dużej ilości badań. Najczęściej już na początku należy wykluczyć wszelkiego rodzaju urazy bądź ucisk nerwów kręgosłupa, który może być spowodowany infekcją albo guzem w obrębie nerwów obwodowych. Są to jedne z popularniejszych przyczyn, jednak zdecydowanie nie jedyne. Choroby wywołujące parestezje to np.:

– niedobory pierwiastków i witamin
– miażdżyca
– cukrzyca
– nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów tarczycy
– zespół cieśni nadgarstka
– stwardnienie rozsiane
– choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa

Wczesne zdiagnozowanie choroby, już podczas pierwszych objawów, pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia.