Chrapiąca zmora i jak sobie z nią poradzić

Sen – jakże ważna czynność w codziennym funkcjonowaniu. Śpią dzieci, śpią dorośli, zwierzęta, krótko mówiąc wszystkie stworzenia żyjące na ziemi.

Potrzebujemy snu do regeneracji. Jeden organizm potrzebuje kilku godzin snu, drugi kilkunastu. Jedno jednak łączy sen, a mianowicie jego „głębokość”.

Zmęczony człowiek szybko zasypia i odpoczywa podczas snu często przy tym chrapiąc. O ile samemu wykonującemu powyższą czynność z reguły to nie przeszkadza, o tyle współlokator, małżonek czy też kochanek/kochanka mogą przez ów chrapanie swoje ucierpieć.

Co może powodować chrapanie ?

Przyczyny chrapania nie są do końca jasne. Często twierdzi się, że otyli ludzie chrapią. Nie do końca prawda, gdyż znam wiele przypadków chrapiących bardzo głośno ludzi szczupłych. Czasami słyszymy, żeby nie spać na plecach. Powinno to Nas uchronić przed tym jakże nieprzyjemnym dla ucha wydawaniem dźwięków. Bardziej prawdopodobne ale tutaj też istnieją wyjątki, gdyż na własne uszy i oczy przekonałam się jak moja kilkuletnia córka kiedyś, śpiąc na brzuszku chrapała jak stary niedźwiedź.

Najlepiej zwalić tę przypadłość na zmęczenie!

Czy możemy jakoś uchronić się przed chrapaniem?

chrapiący mężczyzna
chrapiący mężczyzna – Pixabay.com

Chrapanie to czynność zależąca od fizjologii człowieka, stanu fizycznego jego zdrowia i innych czynników takich jak np. stres, zmęczenie. A czy istnieją jakieś sposoby na chrapanie, na walkę z tym zjawiskiem – owszem.

Dość powszechne metody to tak jak wspomniane powyżej unikanie spania na plecach, szukanie innych pozycji we śnie. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż w nocy nieświadomie, czasami kilkudziesięciokrotnie zmieniamy pozycje snu. Jest to jednak jakieś rozwiązanie.

Inna opcja, prawdopodobnie dużo bardziej skuteczna to farmakologia (sprawdź również sposoby na chrapanie tutaj). W dzisiejszych czasach na tyle rozwinięta, proponuje Nam szereg rozwiązań, dzięki którym możemy znacznie złagodzić tę uciążliwą dla otoczenia i czasami samych siebie dolegliwość, a nawet całkowicie ją wyeliminować. W prasie, internecie, aptekach znajdziemy wiele informacji na temat dostępnych na rynku środków, które pomogą pozbyć się dolegliwości związanych z chrapaniem.

Jeśli zatem często słyszymy od partnera „ale chrapałeś”, „chrapiesz jak smok”, „nie spałam, bo chrapałeś”, postarajmy coś z tym zrobić, aby ta druga osoba też mogła się wyspać jak należy, bo sen to bardzo ważna rzecz.