Kiedy udać się z dzieckiem do alergologa?

Alergie są chorobą typowo cywilizacyjną, a wiele dzieci już się z nimi rodzi. Chociaż teoretycznie alergie można zdiagnozować nawet w okresie życia płodowego i u nowo narodzonych dzieci, najczęściej diagnozuje się je w nieco późniejszym okresie życia dziecka, kiedy to pojawiają się charakterystyczne objawy, którym zaradzić może alergolog dziecięcy.

Rodzaje alergenów a reakcje organizmu dziecka

Alergeny można podzielić na kilka rodzajów, w tym na wziewne, kontaktowe i pokarmowe. Pierwszy typ wdychany jest z powietrzem, często wywołując u dziecka katar, zaczerwienienie oczu i problemy z oddychaniem.

Wiele dzieci uczulonych jest na określone pokarmy, a tymi najczęstszymi są mleko, owoce pestkowe, orzechy, zboża, czy jajka. Alergie kontaktowe z kolei przejawiają się reakcjami skórnymi i stanami zapalnymi skóry powstałymi w wyniku kontaktu z różnymi substancjami, który dla zdrowych osób nie jest źródłem dyskomfortu. Do tego wiele dzieci uczulonych jest na stosowane w pediatrii leki.

alergolog dziecięcy białystok nfz

Co ile odwiedzać alergologa dziecięcego?

Alergolog dziecięcy powinien być umawiany z dużą częstotliwością, kiedy już wykryje się u dziecka alergię podczas pierwszej wizyty i badań.

Dobry alergolog dziecięcy w Białymstoku na NFZ dobierze odpowiednie testy do przeprowadzenia, dzięki którym ustalona zostanie przyczyna reakcji alergicznych i wdroży leczenie, jednak pamiętać trzeba o tym, że ilość alergenów, którym towarzyszą często silne reakcje alergiczne, często z czasem się zwiększa, dlatego z małym alergikiem trzeba regularnie udawać się do lekarza.