Na co pomaga DMSO?

Dimetylosulfotlenek to płynny związek siarki, z którego właściwości korzystają zarówno klasyczna, jak i alternatywna medycyna. Uzyskiwana np. podczas produkcji papieru ciecz DMSO cechuje się różnokierunkowym działaniem. Aby w pełni skorzystać z jej zalet, należy pamiętać o kilku kwestiach. Jak działa ta substancja i jak ją stosować?

Działanie DMSO

Dimetylosulfotlenek posiada m.in. właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Doskonale przenika przez tkanki skóry, dlatego najczęściej jest stosowany zewnętrznie. Szczegóły można znaleźć na stronie konopnysklepDMSO wykorzystuje się m.in. w następujących sytuacjach:

dmso
  • zwichnięcia i urazy mechaniczne – wcieranie roztworu DMSO zmniejsza obrzęk i przyspiesza regenerację
  • przewlekłe choroby stawów, trudno gojące się rany, odleżyny – wnikający głęboko w skórę związek zmniejsza stany zapalne i redukuje bóle, a także jest wykorzystywany jako substancja pomocnicza, polepszająca wchłanianie środków leczniczych
  • stosowany wewnętrznie DMSO działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, polepsza odporność organizmu
  • na gruncie medycyny alternatywnej uważa się, że związek ten może być pomocny m.in. przy leczeniu nowotworów i chorób psychicznych, co jednak nie zostało na obecną chwilę potwierdzone naukowo

Jak stosować dimetylosulfotlenek?

Przy stosowaniu zewnętrznym – w formie roztworu do wcierania, okładu czy żelu – należy najpierw nanieść niewielką ilość cieczy na skórę, aby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Do wewnętrznego stosowania zaleca się silne rozpuszczenie substancji w wodzie  (ok. 3ml na szklankę), aby uniknąć niepożądanych skutków, takich jak nudności, podrażnienie śluzówki, bóle i zawroty głowy, czy senność.