Rak nerek – wcześnie wykryty jest uleczalny

W przypadku nowotworów najlepiej jest im zapobiegać, bo jeśli chodzi o leczenie, skuteczność terapii rośnie, ale wciąż nie jest wystarczająca. Na szczęście profilaktyka staje się coraz łatwiejsza, dlatego osoby dbające o swoje zdrowie mogą np. regularnie badać nerki.

Bezobjawowy nowotwór nerek

poradnia nefrologiczna dla dzieci białystok

W przypadku nerek wiele schorzeń nie ujawnia się, do czasu aż zmiany w ich strukturze i funkcjonowaniu staną się znaczące. Podobnie jest z nowotworami – najczęściej o tym, że choroba da dotknęła nerek, osoba dowiaduje się już dużo za późno.
Charakterystyczne objawy zaawansowanego nowotworu nerek to wyczuwalna zmiana w ich strukturze (często może ją wyczuć sam chory dotykiem), objawy bólowe oraz pojawienie się krwi w moczu. Ten zespół objawów we wczesnym okresie dotyczy jednak niewielu osób, znacznie częściej obecne są dopiero dużo później.

Jak wcześnie wykryć nowotwór nerek?

Choroby nerek, w tym nowotwory, mogą dawać niejednoznaczne objawy. Wśród nich są np. nocne poty, niezwiązana z innym schorzeniem podwyższona temperatura, osłabienie i drżenie mięśni, anemia. Dobry nefrolog Białystok może podczas wizyty bez problemu rozpoznać te objawy jako towarzyszące rozwojowi raka, ale najpierw trzeba do niego trafić. W najlepszej sytuacji są osoby, które regularnie wykonują badania profilaktyczne, między innymi badanie moczu. To proste badanie okazuje się bardzo ważne, bo jeśli uda się dzięki niemu wcześnie wykryć raka, jest to duży sukces. Możliwe bowiem, że nie nastąpiły jeszcze przerzuty.