Dziurawiec. Nie tylko na problemy żołądkowe

Dziurawiec to zioło, o którym słyszało wielu z nas. Znany od lat najczęściej z tego, że jest pomocny w problemach żołądkowych, był powszechnie stosowany jeszcze przez nasze babcie. Plusem tej rośliny jest jej pospolite występowanie. Oczywiście herbatkę czy wyciąg z dziurawca można kupić. Są tez do nabycia tabletki z wyciągiem z tego zioła. Dziurawiec zwyczajny można jednak tez pozyskać we własnym zakresie i całkowicie za darmo

Gdzie znaleźć to popularne zioło?

Dziurawiec zwyczajny (zobacz) jest rośliną niezwykle pospolitą, powszechnie rosnącą na łąkach i polach. Bardzo łatwo znaleźć go także na przydrożnych rowach a także na skraju lasu. Ta niewysoka roślina, z charakterystycznymi żółtymi i niewielkimi kwiatami, kwitnie od kwietnia do sierpnia i tylko należy ją zbierać. Wykorzystuje się górne pędy rośliny. Po ich ścięciu, należy je wysuszyć. Idealnym miejscem do suszenia, są ciepłe i zacienione miejsca, na przykład przewiewne pomieszczenie. Świetnie też schnie pod dachem – na przykład tarasu. Możliwe jest także suszenie w suszarniach czy urządzeniach, jednak w warunkach domowych warto wybierać to rozwiązanie jako ostateczność. Wyschnięte górne pędy łatwo kruszy się w rękach. Pokruszone będą idealne do zaparzania. Susz można przechowywać w papierowych torebkach.

Nie tylko przy problemach żołądkowych

Już nasze babcie doskonale wiedziały, że herbatka z dziurawca bardzo pomaga przy problemach żołądkowych i jelitowych. W tym przypadku jest bardzo skuteczna, z uwagi między innymi na działanie rozkurczowe, które pomaga pokonać bóle brzucha. Pomocna jest także przy chorej lub obciążonej wątrobie, a także innych problemach z drogami żółciowymi. To jednak nie jest jedyne możliwe zastosowanie herbatki lub naparu z dziurawca.

Dzięki temu, że to zioło ma w swoim składzie substancje wpływające pozytywnie na układ nerwowy człowieka, picie naparów z tego ziela zaleca się w lekkich stanach depresyjnych. W tym przypadku można także stosować płynne wyciągi na bazie oleju lub alkoholu i zażywać w chwilach zmiany nastroju na gorszy.

Wywar z dziurawca warto stosować także zewnętrznie na rany. Ma właściwości ściągające i antybakteryjne, dlatego znacznie przyspiesza gojenie się ran.

Warto zachować ostrożność

Nie każdy wie, że dziurawiec może mieć wpływ na prawidłowy metabolizm leków. W niektórych przypadkach wręcz odwraca ich działanie. W przypadku zażywania leków, planując picie preparatów opartych o dziurawiec, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Składniki tego zioła mają też działanie fototoksyczne, pijąc duże ilości wywarów z tej rośliny nie należy więc przebywać na terenach nasłonecznionych a tym bardziej się opalać. Może to doprowadzić bowiem do ryzyka poparzeń skóry.