Kołyska do brzuszków – czym jest i jak wybrać idealną?

Jedną z najczęściej trenowanych partii ciała są mięśnie brzucha. Na ich wygląd zwracają uwagę wszystkie osoby, niezależnie od płci i wieku. Mocne mięśnie brzucha wpływają także na poprawę postawy, kręgosłup oraz ogólny stan zdrowia. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń bez profesjonalnego sprzętu może niepotrzebnie obciążyć kręgosłup oraz przyczynić się do powstawania urazów, dlatego coraz bardziej popularnym urządzeniem do ćwiczenia mięśni brzucha staje się kołyska do brzuszków.

Czym jest i jak działa kołyska do brzuszków?

kołyska do brzuszków

Standardowe urządzenie składa się z wykonanego z tworzywa sztucznego drążka wyposażonego w poduszkę służącą do wygodnego oparcia głowy. Po ułożeniu ciała na ziemi identyczny drążek znajduje się na górze –

podczas wykonywania ćwiczeń należy za niego chwycić w celu wykonania docelowego ruchu. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów kołyski w różnych wzorach, kolorach oraz materiałach. Część z nich posiada dodatkowe wyposażenia konstrukcji np. taśmy oporowe czy dociążenia.

Ćwiczenia z kołyską do brzuszków wyglądają bardzo podobnie jak klasyczne wykonywanie brzuszków z tą różnicą, że ruch jest płynny i przypomina kołysanie się. Praca z tym urządzeniem pozwala na poprawienie techniki ćwiczeń, dzięki czemu trening jest dużo bardziej efektywny i niesie za sobą dużo mniejsze ryzyko uszkodzenia mięśni czy nadwyrężenia kręgosłupa.

Czym się kierować przy zakupie idealnej kołyski?

Początkujący powinni zdecydować się na klasyczne rozwiązanie wyposażone w poduszkę. Wyposażenie w piankowe elementy umieszczone na drążku ułatwią ćwiczenia i sprawią że będą one bardziej komfortowe. Inne elementy na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu kołyski do brzuszków to:

– rozmiar urządzenia który powinien być dopasowany indywidualnie do ćwiczącego,

– nośność którą należy dopasować do masy ciała użytkownika,

– materiał wykonania (ważne aby były odpowiednio ciężkie),

– rozmiar poduszki na plecy.

Niektóre z kołysek posiadają dodatkowo opcję regulacji, która umożliwia dopasowanie jej do różnych użytkowników. Ważne też, aby sprzęt był obłożony gumą, w ten sposób uniknie się ślizgania po podłodze i zwiększy znacznie komfort i precyzję wykonywanych ćwiczeń.