Doskonały surowiec lekarski

Prawoślaz jest bardzo dobrze znany jako surowiec lekarski. Od lat stosowany jest jako główny składnik różnego typu leków oraz suplementów diety. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę, a przede wszystkim dlatego, że można go swobodnie uprawiać we własnym ogródku.

Główne składniki prawoślazu

Jako surowiec zielarski i leczniczy, na największą uwagę zasługuje występujący w prawoślazu śluz, który to pozyskiwany jest z korzenia. Oprócz śluzu w składzie prawoślazu lekarskiego (szukaj na Planteon.pl) znajdziemy jeszcze pektyny, skrobię, sacharozę, różne typu substancji białkowych, a także składniki mineralne. Prawoślaz bogaty jest w cynk, selen, wapń, fosfor i żelazo. Bardzo dużo drogocennego śluzu zawierają też liście prawoślazu, oprócz tego są one bogate w kwasy organiczne oraz związki flawonowe.

Właściwości lecznicze prawoślazu

Roślina ta ceniona jest ze względu na swoje doskonałe właściwości lecznicze. Prawoślaz wykazuje właściwości nawilżające i kojące, stosowany jest on także przy produkcji wszelkiego typu preparatów przeciwkaszlowych, a także wykorzystywany jest jako środek nawilżający gardło i łagodzący jego podrażnienie. Wśród wielu dostępnych na rynku produktów na pewno najbardziej znany jest syrop prawoślazowy, który to stosuje się w infekcjach górnych dróg oddechowych. Działanie prawoślazu polega na tym, że rozcieńcza on wydzielinę w płucach i oskrzelach, a także pomaga pozbyć się z organizmu flegmy, wykazuje też działanie hamujące suchy i uciążliwy kaszel. Doskonałe właściwości, a także to, że prawoślaz ma bardzo przyjemny smak sprawia, że często jest on polecany dzieciom.