Nasiona chia przyniosą Twojemu zdrowiu wiele korzyści!

Nasiona chia (inaczej nasiona szałwii hiszpańskiej, jak brzmi naukowa nazwa rodzącej je rośliny) są jednym z najmodniejszych dodatków do jedzenia w ostatnich latach. Wynika to z tego, że nauka przyznała im status tzw. superfood – czyli żywności szczególnie cennej dla zdrowia.

Jakie korzyści dla zdrowia przyniesie Ci zatem spożywanie nasion chia? Piszemy poniżej!

Najważniejsze korzyści spożywania nasion chia dla zdrowia

Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają 25% do 35% tłuszczu. W większości składa się on z kwasów wielonienasyconych. Mają one istotny wpływ na prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Cenne nasiona zawierają również olbrzymie ilości witamin i mikroelementów, w tym zwłaszcza witaminy A, C, E i B oraz minerały, m.in wapń, żelazo, fosfor i potas.

Szałwia hiszpańska wspomoże Cię również w walce z nadwagą – duża zawartość błonnika (34,5 g na 100 g produktu) przyspieszy przemianę materii.

Nasiona chia gdzie kupić?

Nasiona szałwii hiszpańskiej stały się w Polsce na tyle popularne, że bez problemu kupisz je w każdym supermarkecie spożywczym. Mają je w swojej ofercie Carrefour, Auchan, Lidl, a także Biedronka. Znajdziesz je także na pewno w każdym sklepie ze zdrową żywnością.

Ile kosztują nasiona chia?

Cena nasion chia zależy przede wszystkim od gramatury opakowania. Za kilogramowe opakowanie nasion trzeba zapłacić od 12 do 60 złotych. Różnice w cenie zależą od:
– kraju pochodzenia szałwii,
– rodzaju uprawy,
– opakowania,
– posiadanych przez producenta nasion certyfikatów.